• Tel. 0737.043.144 si 0722.415.993
  • Luni-Vineri 10:00-18:00

Consultatii juridice - concediu pentru cresterea copilului

Concediu paternal
Buna ziua,am o intrebare.De cinci ani de zile lucrez in strainatate,ne mai avand contributiile plati ... Acordarea concediului paternal are in vedere suspendarea activitatii tatalui. Prin urmare, daca tatal va intra in concediu paternal, nu va mai presta ...

Concediu de odihna si concediu medical
Buna ziua.
Va rog sa imi comunicati daca,deneficiez de zile concediu medical pe parcursul anului ... Concediul de odihna este de minim 20 zile lucratoare si este garantat tuturor angajatilor, indiferent daca acestia beneficiaza sau nu de concediu medi ...

Am dreptul la concediu?
Buna ziua, as dori sa stiu daca am dreptul la concediu si cate zile de concediu daca lucrez de doar ... Potrivit Codului muncii, aveti dreptul la minim 20 de zile lucratoare de concediu de odihna pe an. Cuantumul concret al concediului se stabileste prin ...

Intoarcerea din concediu de odihna la solicitarea angajatorului
Buna ziua, sunt angajata la Posta Romana de 3 ani si acum  urmeaza sa se faca concedieri colect ... Angajatorul va poate solicita intoarcerea la locul de munca din concediul de odihna doar pentru situatii de forta majora sau interese urgente care imp ...

Concediu medical
Buna ziua,
Doresc sa ma adresez dumneavoastra viind un bun specialist ,as dori sa stiu ... Plata indemnizatiei privind concediul medical nu are in vedere timpul scurs de la data angajarii. Aceasta se acorda pentru perioada in care salariatul ...

Concediu neefectuat
Am lucrat la o firma din august 2011 pana in iulie 2013, in anul 2013 am beneficiat de 18 zile de co ... Potrivit Codului muncii, aveti dreptul la minim 20 de zile de concediu de odihna annual. Intelegem ca la incetarea contractului dvs individu ...

Concediu de odihna- 2 CIM
Buna ziua,
Daca am doua contracte de munca, concediul de odihna trebuie sa-l efectuez in acela ... Nu, legislatia muncii nu prevede o astfel de obligatie. Puteti sa efectuati concediul de odihna oricand, cu respectarea dispozitiilor legale privind p ...

concediu de odihna
       Sunt angajata in cadrul primariei sect 5 si doresc sa stiu daca mai pot b ... Potrivit Codului muncii, concediul de odihna anual trebuie efectuat in fiecare an. Efectuarea concediului in anul urmator se poate realiza daca aceast ...

Concediu medical si concediu de odihna
Buna ziua,am si eu o problema si in acelasi timp o rugaminte la d-tra de a ma ajuta,sa stiu ce am de ... Pe perioada incapacitatii temporare de munca se acorda concediu medical.
In ceea ce priveste concediul de odihna, acesta se efectueaza prin raport ...

Concediu fara plata
Buna ziua ! Pot exista companii care printr-un regulament intern nu acorda deloc concediu fara plata ... Potrivit Codului muncii, salariatii au dreptul la concedii fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale.
Intrucat nu este prevazuta o dura ...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Reglementari in Codul Muncii concediu pentru cresterea copilului

Art. 51 Suspendarea din initiativa salariatului
↳ TITLUL II: Contractul individual de munca
      ↳ CAPITOLUL IV: Suspendarea contractului individual de munca
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilulu ...

Art. 60 Interdictii cu caracter temporar
↳ TITLUL II: Contractul individual de munca
      ↳ CAPITOLUL V: Incetarea contractului individual de munca
              ↳ SECTIUNEA 2: Concedierea
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendarii activitatii ca urma ...


Jurisprudenta Dreptul Muncii concediu pentru cresterea copilului

Recalcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani
Hotararea 239 din 26.02.2014, pronuntata de Tribunalul OLT

Acordarea concediului de odihna este conditionata de prestarea efectiva a muncii. Perioada in care salariatul se afla in incapacitate temporara de munca nu este considerata ca fiind activitate efectiv prestata
Hotararea 901 din data de 16 septembrie 2015, pronuntata de Tribunalul Botosani


Sus ↑