• Tel. 0737.043.144 si 0722.415.993
  • Luni-Vineri 10:00-18:00

Cumulul pensiei cu veniturile realizate.

Intrebare:
Sunt functionar public intro intreprindere bugetara aMinisterului agriculturii.daca am Doctorat in stiinte agricole pot ramane pe functie pana la 70ani(ca in invatamant)? Daca da conform caror reglementari. Va multumesc

Raspuns Avocat Dreptul Muncii:
Potrivit dispozitiilor art. 17 si 18 din Legea 329/2009 se poate cumula pensia neta cu veniturile realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Aveti insa obligatia ca, in termen de 15 zile de la data survenirii situatiei de cumul, adica de la data in care indepliniti varsta legala de pensionare, sa va exprimati in scris optiunea de suspendare a platii pensiei pe durata exercitarii activitatii in situatia in care doriti sa continuati raporturile de munca, daca nivelul pensiei nete pe care urmeaza sa o primiti depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie in acel moment.


Data Raspuns 06.11.2015

Alte consultatii de dreptul muncii:

Cumulul pensiei cu alte venituri
Sunt pensionat pe caz de boala, invaliditate de gradul II. Doresc sa stiu daca am dreptul sa fiu adm ... Dat fiind statutul dvs de pensionar de invaliditate gradul II, nu aveti dreptul sa cumulati pensia c ...
Recunoasterea grupei a II-a de munca
Buna ziua ! Ma adresez dvs. in speranta ca voi gasi cea mai buna cale pe care sa o urmez in abor ... La pensionare se va tine cont de cele inscrise in carnetul de munca si in Revisal. Inregistrare ...
Cumulul pensiei cu venituri din prestari de servicii
Ce posibilitati lucrative are un pensionar,cu pensie anticipata partiala,fara a-si periclita pensia ... Doar pensionarii pentru limita de varsta, precum si cei pentru invaliditate gradul III pot cumula pe ...
Cumulul pensiei cu veniturile realizate.
Sunt functionar public intro intreprindere bugetara aMinisterului agriculturii.daca am Doctorat in s ... Potrivit dispozitiilor art. 17 si 18 din Legea 329/2009 se poate cumula pensia neta cu veniturile ...


Sus ↑