• Tel. 0737.043.144 si 0722.415.993
  • Luni-Vineri 10:00-18:00

Remunerarea pauzelor

Intrebare:
Buna ziua. As vrea sa va intreb urmatorul iucru;daca lucrez 12 ore din care o ora am pauza, angajatorul are obligatia sa-mi plateasca doar 11 ore?va multumesc

Raspuns Avocat Dreptul Muncii:
Potrivit legislatiei muncii, pauzele nu sunt incluse in perioada timpului de munca si, prin urmare, nu sunt remunerate.



Alte consultatii de dreptul muncii:

Remunerarea salariatilor pentru aflarea la dispozitia angajatorului
Buna ziua, Firma la care lucrez obisnuieste sa delege oameni care sunt nevoiti sa fie la dispozi ... In conformitate cu art. 114 din Codul muncii, Timpul de munca reprezinta orice perioada in care sal ...
Lege aplicabila remunerarea functionarilor publici pentru orele lucrate in timpul noptii
Un functionar public este retribuit dupa pentru orele de noapte conform codului muncii sau legii 284 ... In cazul persoanelor platite din fonduri publice (inclusiv functionarii publici), sunt aplicabile di ...


Sus ↑